Yükselen Bir Trend – Eşyalı Kiralık Daireler

eşyalı kiralık daire

Son yıllarda eşyalı daireler yükselen bir trend. Bazı daireler sadece mobilya döşenerek ya da beyaz eşyalı olarak bazıları ise bu sektörde yıllardır çalışmakta olan bir arkadaşımızın deyimiyle “dondurma kaşığına kadar” düşünülerek eşyalandırılmış ve  söz konusu olan daire için 360 derece hizmet imkanı sunulmuş olabilir.

Bahsedilen 360 derece hizmetlere faturalar, aidat, gibi ödenekler dahildir.  İhtiyaca ve mevcut bütçeye bağlı olarak her iki şekilde de seçeneklere ulaşmak mümkün.  Giderek daha da artacak olan olan bu yükselişin birden fazla nedeni var. 

eşyalı kiralık daire

Eşyalı Kiralık Daire Artışının Nedenleri:

  • Yeni işe başlayanların oryantasyon süresi sebebiyle bir belirsizlik içinde olmaları ve bu sebeple eşyalı kiralık daire tercih etmeleri,
  • Sağlık turizmi sebebi ile şehre gelenlerin konaklamak için geçici bir yer aramaları ve eşyalı kiralık olanakları değerlendirmeleri,
  • Kısa dönem staj yapan öğrenciler için geçici  konut ihtiyacı,
  • Yaşanacak evi eşyalandırmak için yeterli vakti olmayanların eşyalı daireleri seçmeleri
  • Yaşanacak evi eşyalandırmak için gerekli olan maddi ihtiyaçtan yoksun olanların eşyalı kiralık daireleri finanse edememeleri sebebiyle eşyalı kiralık daireleri seçmeleri,
kiralık daire

Tabi tüm bunların yanında mülk sahiplerinin daha yüksek getiri elde etmek istemeleri de bu trendin artmış olmasında büyük bir etken. Sık sık ev değiştiren / seyahat eden biri iseniz eşyaları taşımak oldukça sorunlu ve nakliye sırasında hasar görmüş eşyalar ile uğraşmak can sıkıcı olabilir. Önceki evinizden getirdiğiniz eşyalarınızı yeni taşındığınız evinize sığdırmak da her zaman için kolay değildir.  Bu sebeple eşyalı olarak kiralanmış seçenekleri değerlendirmek isteyebilirsiniz. 

Örnek Eşyalı Kiralık Daireler

Ancak, bazı durumlarda eşyalı kiralık daire olarak sunulan dairelerdeki mobilyalar fazla yıpranmış, dairenin temizliğine ve bakım işlemlerine yeterince vakit ayrılmamış olabilir. Bu gibi daireler, eşyalı bir daire için düşük bütçe ayırabilecek ya da maddi yetersizlik içinde bulunan kiracılara pazarlanmaktadır.  Gelecek kiracının ya kısa bir dönem kalacaksa hiç ev ile ilgilenmeden sözleşme tarihinin dolmasını beklemesi ya da vaktini feda ederek bu gibi evlere çeki düzen verip kendi için uygun hale getirmesi öngörülür.

prokira

Eşyalı olarak kiralanan evlerde eşyaların ömrünün dolması sebebi ile işlevini etkili bir şekilde yerine getirmemesi ihtimali vardır. Bazı durumlarda da farklı kişiler tarafından çok kez kullanılmış mobilya ve eşyaları kullanmak tercih edilmeyebilir. Yahut sözleşmeye kaydedilen eşyalar kontrol edilmediyse kaydı bulunan ama kiraladığınız dairede  bulunmayan eksik eşyalar olabilir. 

proflats

Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar:

Eşyalı bir daire için mülk sahibi ile sözleşme yaptığınızda dikkat etmeniz gereken bir çok nokta olacaktır. Öncelikle kiralanan evdeki eşyaların kaydını tutmak gerekir.  Kira sözleşmesi sona erdiğinde eşyaların aynı şekilde mülk sahibine teslimi ise önemli bir konudur. Mülk sahibi ile yapılan sözleşme gereği olası bir hasarı karşılamak için, alınacak olan depozitonun değeri eşyalı evlerde daha yüksek olmaktadır. Depozitonun kiracıya tamamı ile geri ödemesinin mümkün olması için ancak kullanılan tüm eşyaların teslim alındığı gibi bırakılması gerekmektedir.

eşyalı kiralık daire

Hem bu ve benzeri sorunlarla baş etmede hem de size uygun olan seçeneği belirlemede 360 derece hizmet sağlayan seçenekler ile bakım, onarım gerektiren seçenekler arasındaki fiyat farkını anlamlı bir şekilde değerlendirebilmek açısından size yardımcı olabilecek bir uzman desteği faydalı olacaktır. Özellikle vakit ve nakit açısından sağladığı faydalar ile giderek daha da fazla talep gören kiralık eşyalı daireler sundukları koşullar ve imkanlar açısından zamanla daha da gelişecek gibi görünmektedir.

Bizim bu makaleye konu olabilecek dairelerimizi incelemek isterseniz PROKİRA hizmetimize göz atabilirsiniz.

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Translate »
error
Takip edebilirsiniz...
Bizi izlemeye devam edin :)
Bizi izlemeye devam edin :)
Profesyonel ağımıza katılmaya ne dersiniz?