YILLIK 88 CENT İLE YAŞAYABİLECEĞİNİZ KONUTLAR

Mümkün mü?

Mümkün. 

Konut fiyatları sadece ülkemizde değil tüm dünyada  pandemi sonrası hızlı bir artış gösterdi. Öyle ki Almanya’daki bazı eyaletlerde bir takım mülkler referandum ile kamulaştırıldı. 

Fuggerei’dan bir görünüm

Hem konut sıkıntısı hem de kiraların hızla artışı sebebi ile gayrimenkul piyasasında  hareketlilikler hemen ardından gelen durgunluklar, öngörülmez bir durum ortaya koymaya başladı. 

Bugün, son zamanlarda  konut fiyatları ile gündeme gelen Almanya’dan farklı bir örnek vereceğiz. 

Fuggerei’dan bir görünüm

Bavyera’da bulunmuş olanlar ya da ziyaret edenler bilir. Eyaletin büyük bir kısmı ortaçağ nostaljisini yansıtan bir yapıdadır. İnsanın geçerken beğendiği tarih kokan bir sokakta asırlarca yaşayası gelir.  Böyle bir yerde bir hayat sürmek kulağa zor ya da erişilmez gelebilir. Aslen öyle de zaten, fakat bazıları için çok kolay.

Münih, Frauenkirsche ve çevresi

Bavyera’nın başkenti Münih’e çok yakın bulunan Augsburg’a gidelim, ve Augsburg’un içinde küçük bir alan kaplayan Fuggerei. Yıllık 80 Cent ile yaşanabilen bir konut projesi Fuggerei. Burası için günümüzde aktif olarak kullanılan dünyanın en eski sosyal konut kompleksi diyebiliriz. 

Düşünsenize yılda sadece 88 Cent ödeyerek Ortaçağ’dan fırlamış gibi görünen bir yerde yaşayabiliyorsunuz. 

Tabii hepimizin tahmin ettiği üzere bunun belli başlı bir takım kuralları var. Bunlar;

  • Katolik olmak
  • İki yıldan fazla zamandır Augsburg’da yaşıyor olmak 
  • Hİç kimseye borcu olmamak. 

Fuggerei, 1516 yılında “zengin” lakaplı Jakob Fugger tarafından kurulmuştur. Fuggerei’nin kuruluş amacı Augsburg şehrinin muhtaç durumda olan vatandaşlarına barınma imkanı sağlamaktır.  Jakob Fugger, Augsburg şehrine geldiğinde ticari zekasını kullanaak hızla zengin olmuş ve sonrasında da bunun karşılığını Augsburg’da yaşayanlara vermek istemiştir.

Çevresi günümüzde de duvarlarla çevrili olan bölgenin 5 kapısı bulunmaktadır ve bu 5 kapı hala geceleri kapatılır. Bu yönüyle de  Fuggerei kendi başına yaşayan ufak bir ortaçağ kentine benzer.

Bunun benzeri konularla ilgili daha fazla bilgi almak istiyorsanız buraya tıklayarak bizi takip edebilirsiniz.

Önerilen makaleler

Translate »
error
Takip edebilirsiniz...
Bizi izlemeye devam edin :)
Bizi izlemeye devam edin :)
Profesyonel ağımıza katılmaya ne dersiniz?