Mal Sahibi Ve Kiracıları  En Çok İlgilendiren Konu: Kira Artış Oranı Nedir?

Mal Sahibi Ve Kiracıları En Çok İlgilendiren Konu: Kira Artış Oranı Nedir?

Kira zammı kiracılar ile kiraya verenler arasındaki en önemli konulardan biridir. Kiralanan taşınmazın kirasının belirli aralıklarla belirli miktarlarda artırılmasına kira artış oranı denir. Ancak bu miktarın çok fazla artırılması kanun tarafından önlenmiştir.

Kira Artış Oranı Nasıl Belirlenir?

Kira belirleme konusunda serbestlik yoktur. Bu oran belirlenirken bir önceki yılın Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE)  artış oranı geçilmez. Genel olarak Kira artış oranları Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE) ve Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) ortalaması şeklinde belirlenmektedir. Kira oranını bu şekilde belirlemek kiraya veren için olumsuz olabilir. Çünkü Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE)eğer Tüketici Fiyat Endeksinden(TÜFE) yüksek olursa bu durumda kira miktarı Tüketici Fiyat Endeksinden (TÜFE) daha fazla olamaz. Bu sebeple kira artış oranını Tüketici Fiyat Endeksine (TÜFE) bağlı olarak seçmek kiraya veren açısından daha uygun olacaktır.

Kira Artış Oranı Neye Göre Belirlenir?

Kira artışı konusunda eğer kiracı ve kiraya veren arasında bir anlaşma varsa buna göre kira artış oranı belirlenebilir. Fakat burada belirlenecek olan miktar bir önceki yılın Tüketici Fiyat Endeksindeki (TÜFE) bir yıllık ortalamayı geçemez.

Kiracı ve kiraya veren arasında eğer bir anlaşma yoksa yine bir önceki yılın Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) ortalamasını aşmayacak şekilde taraflar arasında bir miktar belirlenebilir. Taraflar arasında bir anlaşma sağlanamazsa konu hakim tarafından ele alınıp hakkaniyete göre belirlenir.

Kira Artış Oranına Uyulmazsa Ne Olur? 

Kiraya veren tarafın kiraya zam yapmadan önce içinde bulunulan ayın açıklanan zam oranını öğrenmesi ve yeni hazırlanacak olan sözleşmeyi bu orana göre düzenlemesi gerekmektedir. Eğer yeni sözleşmede içinde bulunulan ayın belirlenmiş olan kira zam oranı aşılırsa kiralayan kişi bu konuya dair dava açabilir. Eğe kiracı kendisi bir zam miktarı belirlemiş ise ve bu miktar o ayın kira zam oranından düşük ise mal sahibi aradaki farkı icra dairesine başvurarak talep edebilir. 

İş Yerleri İçin kira Artışı

1 Temmuz 2020 tarihine kadar işyerleri için kira oranı taraflar arasında yapılan anlaşmalara bağlı iken bu tarihten itibaren bir önceki kira yılındaki  TÜFE ( Tüketici Fiyat Endeksi)  baz alınarak hesaplanmaktadır. İşyeri kirasına dair mal sahibi ve kiracı bu miktarın altında bir kira konusunda anlaşabilirler fakat üstünde bir miktarda artış konusunda anlaşamazlar. 

Ağustos 2021 Kira Artış Oranı Nedir?

Yasal olarak kira artış oranı, kira sözleşmesinin dolduğu tarihi takip eden ayın açıklanan bir yıllık TÜFE (Tüketici Fiyat Endeksi) ortalaması alınarak hesaplanıyor. 

 Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) açıkladığı temmuz ayı enflasyon rakamına bağlı olarak TÜFE ( Tüketici Fiyat Endeksi) yıllık olarak % 18,95, aylık ise 1,80 olarak arttı.  

 Temmuz ayı için belirlenen kira zammı oranına göre kiralara en fazla %15,15 oranında zam yapılabilecek. 

Örnek Kira Artış Oranı Hesabı

Ağustos ayı için kira zammı oranı 15,15 olarak belirlendi. 

Bu orana göre eğer ödenmekte olan kira bedeli 1000 TL ise, zam oranı 15,15 olduğu için ödenmekte olan miktara 151,5 lira eklenecektir. Yan yeni yapılacak anlaşma için kira oranı 1.151,5 olacaktır. Kendi kira oranınızı hesaplamak için buradaki hesaplama motorunu da kullanabilirsiniz. Ya da sayfanın alt kısmında kalan sitemizin kendi motorunu da kullanabilirsiniz.

Kira kontratı yapılırken genel olarak kira zammının nasıl olacağı üzerinde durulmaz ve bazı durumlarda kiracı ve mal sahibi arasında bu durum büyük sorunlara sebebiyet verebilir. Bu sebepten ötürü tarafların kontrat öncesi bu konuyu açıklığa kavuşturmaları faydalı olacaktır. Kira kontratı yapılırken bilmeniz gerekenlere dair bilgi edinmek isterseniz bu konu üzerine olan yazımızı okuyabilirsiniz. 

Previous post PRO-FLATS 2
Next post Kira Kontratı Hazırlarken Nelere Dikkat Etmelisiniz?