PROKİRA: Kira Garantörlü Konut Yönetimi

PROKİRA: Kira Garantörlü Konut Yönetimi

prokira

Neden PROKİRA?

*Gayrimenkulünüz var ve kiracısıyla ilgilenmek istemiyor sadece kira ücretini almak istiyorsanız,

*Uzun dönem kalacak problemsiz bir kiracı arıyorsanız,

*Kredi ödemesi, borç vs. durumunuz var ve uzun vadede planlı ve düzenli bir kira ödemesi istiyorsanız,

*Yatırımınızın karşılığı olarak kira konusunda güvence istiyorsanız,

*Birden çok gayrimenkulünüz var ve hepsini takip edemiyorsanız,

*Kiranızı 3/6/12 aylık peşin ödeme seçenekleri ile almak istiyorsanız,

Ve tüm bunlar için ilave bir ücret de ödemek istemiyorsanız PROKİRA tam size göre.

PROKİRA Nedir?

PROKİRA, Vekil Gayrimenkul Danışmanlığı Tic. Ltd. Şti. tarafından alt kiralama modelinin profesyonelleştirilmesi ve geliştirilmesiyle yapılan bir kira garantörlü konut yönetimi sistemidir. Bu sistemde öncelikle gayrimenkulünüz Vekil Gayrimenkul Danışmanlığı Tic. Ltd. Şti. adına kiralanır. Ardından firmamız tarafından alt kiralama ve yönetim süreci başlatılır. Bu süreçte konut boş kalsa dahi sözleşme gereğince mülk sahibinin kirası düzenli olarak firmamız tarafından ödenmeye devam eder. Alt kiralama ve yönetim sürecinde de mülk sahibinin sözleşmedeki şart ve hakları da firmamızca hassasiyetle korunur. Ayrıca PROKİRA tamamen ücretsiz bir işletme modeli olup mülk sahiplerine stopaj avantajı da sağlamaktadır.

PROKİRA Yasal Mıdır?

Alt kiralama, 6098 Sayılı Türk Borçlar Kanunu’nun 322. maddesinde düzenlenmiştir:

“Madde 322- Kiracı, kiraya verene zarar verecek bir değişikliğe yol açmamak koşuluyla, kiralananı tamamen veya kısmen başkasına kiraya verebileceği gibi, kullanım hakkını da başkasına devredebilir.

Kiracı, konut ve çatılı işyeri kiralarında, kiraya verenin yazılı rızası olmadıkça, kiralananı başkasına kiralayamayacağı gibi, kullanım hakkını da devredemez.

Alt kiracı, kiralananı kiracıya tanınandan başka biçimde kullandığı takdirde kiracı, kiraya verene karşı sorumlu olur. Bu durumda kiraya veren, kiracısına karşı sahip olduğu hakları alt kiracıya veya kullanım hakkını devralana karşı da kullanabilir.”

Ayrıca kanun maddesinde belirtilen haller haricinde alt kiralama seçeneklerimiz arasında kesinlikle saatlik ve günlük kiralama yoktur. Kiralama süreçlerimiz tamamen şeffaf bir şekilde herkesin ulaşabileceği açık kaynaklar üzerinden yürütülmektedir.

PROKİRA’da Mülk Sahibinin Sorumlulukları Var Mıdır?

Kira sözleşmesiyle birlikte -hususi bir şart belirtilmemişse- firmamız konut ile ilgili ortaya çıkan sorun ve talepler ile alt kiracının bina ve çevreyle olan ilişkilerinde birinci muhatap konumuna gelecektir. Ancak sözleşme şartlarının haricinde mülk üzerinde kalıcı bir değişiklik yapılması ya da kullanım kaynaklı olmayan veya eşya ömrünün dolmasından dolayı oluşan sorunların çözümünde mülk sahibi ile birlikte hareket edilmektedir. Örneğin gürültü ya da aidat ödenmemesi gibi konular olduğu zaman süreç firmamız tarafından takip edilecek ve neticelendirilince de mülk sahibine sadece bilgisi verilecektir. Kombinin eskimesi, su tesisatındaki sızıntılar veya binanın ortak kullanım alanları gibi hususlarda da mülk sahibi ile koordineli ve onun adına süreç takip edilerek işlemler neticelendirilecektir. Ayrıca alt kiracı ile ilgili yasal sorumlulukların tamamı da mülk sahibi ve firmamız ile yapılan sözleşme gereğince firmamıza geçmektedir.

PROKİRA’da Mülk Sahibi İle Alt Kiracı Arasında Hukuki Bir İlişki Kurulur Mu?

Mülk sahibi ile alt kiracı arasında herhangi bir hukuki ilişki kurulmamaktadır. Alt kiracının sözleşmeden kaynaklı bütün talepleri firmamız tarafından değerlendirilir ve karşılanır.

PROKİRA’da Mülk Sahibi Alt Kiracı İle Yapılacak Sözleşmelerde Tasarruf Sahibi Olabiliyor Mu?

Mülk sahibi ve firmamız ile yapılan sözleşme sonrası alt kiracının belirlenmesi, kiralama şartları ve fiyat politikası sadece firmamız tasarrufunda olmaktadır. Mülk sahibi açısından firmamız ile yapılan sözleşmedeki şartlar ve kira bedeli geçerlidir. Ancak talep edilmesi halinde şeffaflık gereği alt kiracının ve mülk sahibinin bilgileri karşılıklı paylaşılabilmektedir.

Kiralama Süreci Nasıl İşliyor?

Değerleme ve piyasa çalışması yapıldıktan sonra fiyat teklifi mülk sahibine bildirilmektedir. Kabulü halinde diğer sözleşme şartları görüşülmektedir. Kira artışları sözleşmede belirtilen şartlar üzerinden yapılmaktadır. Sözleşme bitiminde -ayrıca hususlar belirtilmemişse- kiralanan aynen iade edilmektedir. Diğer tüm hususlarda 6098 sayılı Türk Borçlar Kanunun hükümleri geçerlidir.

Prokira hizmetimize dair gelişmeleri takip etmek istiyorsanız buraya tıklayınız.

Örnek dairelerimizi ve binalarımızı incelemek isterseniz buraya tıklayabilirsiniz.

Previous post Doğru Lokasyon Fazla Zaman
Next post Bizi Takip Edin, Aradığınız Gayrimenkulü Kaçırmayın.