Gayrimenkulde Blockchain Teknolojisi

Gayrimenkul sektörü evlerin, dairelerin, arsaların satış ya da kiralama işlemlerinin mülk sahibi, gayrimenkul danışmanı, kiracı üçgeninde gerçekleştiği bir ekonomik faaliyet alanıdır. Bu faaliyet alanında gerçekleşen işlemleri farklı kurlarda / para birimlerinde ve bazen de takas usulünde gerçekleşmektedir. Peki 2008 yılından bu yana ise Satoshi Nakamato isimli bilinmeyen bir kişi veya grup tarafından icat edilen Blockchain teknolojisinden bu sektörde faydalanmak mümkün mü?

Gayrimenkulde Blokchain teknolojisi son zamanlarda global pazarda çok daha fazla karşımıza çıkmaya başladı. 

Blockchain tam çevirisi ile “Blok Zincir” teknolojisi aslında Bitcoin’in alt yapısı. Sadece Bitcoin’in değil tüm kripto paraların var olabilmesini sağlayan bir altyapı. Alışageldiğimiz parasal işlemlerde gerçekleştirilen işlemin ardından bu işlemi kaydettiğimiz kaynaklar vardır.

Örneğin uluslararası bir alım satım işlemi gerçekleştiğinde ödeme yapıp ürünü yada hizmeti alan ve ürün yada hizmetin satışını sağlayan her iki taraf da işlemi kendilerinde bulunan bir kaynağa kaydederler. Bu gibi süreçler ikiden daha da fazla bir biçimde çok taraflı olarak gerçekleştiğinde oldukça zaman alır. Ayrıca kaynaklara kaydedilen hareketlilikler somut materyaller olduğu için kaybolması, hasara uğraması, farklı amaçlarla kasti olarak zarar uğraması gibi tehlikelerle karşı karşıyadır ve bu gibi tehlikelerle karşılaşıldığı takdirde taraflar arasında sorunlara sebebiyet verebilir.

Günlük hayatımızda gerçekleştirdiğimiz işlemler için kağıt kullanıldığında kopyalanması zarar görmesi ihtimalleri varken  bunun gibi dijital ortamda yapılan işlemlerin tek bir kaynakta kayıt edilmesiyle de hacklenme gibi bir riski var. Yani işlemleri sadece dijital ortamda gerçekleştiriyor olmak da yetmeyebilir. Hele işlerin bu denli dijital ortama taşındığı günümüz dünyasında gerçekleşen saniyelik bir aksaklık çok büyük kayıplara sebebiyet verebilir.

Örneğin yakın zamanda yaşanan Facebook’a krizi. Ana merkezlerinde meydana gelen kısa süreli bir aksaklık tüm dünyada Facebook, Whatsapp ve İnstagram gibi platformlarla gerçekleştirilen tüm işlemleri durdurdu. Sadece bir tanıdığın fotoğrafını görememek değil, satış yapan birçok mağaza tarafından zarara uğramak anlamına da gelebilir bu aksaklık ve bunun nedeni tek bir kaynağa bağlı olmaktır diyebiliriz.  Blockchain teknolojisinde güvende hissetmeniz için en geçerli sebep  yapılan tüm işlemin aynı anda sistem dahilindeki tüm kaynaklara kaydediliyor olması. Hatta bunun yanında yapılan işlemin geçmişini de görünür kılması.

Blockchain teknolojisi bir tür dağınık kaynaklı kayıtlamadır diyebiliriz. Bu dağınık ağ yapısı sayesinde güvenlik mümkün olabilmekte. Örneğin sistem birimlerinden biri hasar gördüğünde (mesela işlemlerinizi kaydettiğiniz bilgisayarınızın çöktüğünü düşünün) sorun değil, çünkü aynı bilgi sistemin diğer tüm birimlerinde de görüntülenebilmekte. Bu sayede gerçekleştirdiğiniz işlem birden bire yok olmamakta. Yani tek kaynak yerine çok kaynakta kayıt almak bahsettiğimiz riskleri de ortadan kaldırmakta. 

Sistemin sunduğu bu güven ortamının yanında işlem süresinin çok kısalmış olması da büyük avantaj. Bu gibi faydaları sebebiyle Blockchain için geleceğin teknolojisi diyebiliriz. Bu sistem üzerine kurulmuş bir para birimi olan Bitcoin ile yaptığınız bir işlem hem hızlı hem kolay hem de güvenle saklanır olacağından şimdiye kadar değerini her geçen gün katlamış olan Bitcoin, kripto para birimlerinin eninde sonunda her alanda kullanıma gireceğinin bir göstergesidir diyebiliriz.  Bu birimlerle verilen ilk siparişin bir pizza olduğunu düşünerek değerlendirelim, şu an Türkiye’de bilişim başta olmak üzere, danışmanlıkta, dekorasyonda, denizcilikte, eğlence, elektronik, e- ticaret, mimarlık, mekatronik gibi alanlarda hatta bunların yanında Bilecik’te bir eczanede, İstanbul’da bir hırdavatçıda kullanılmakta. 

Gayrimenkul sektöründe ise Türkiye’de bu alana girebilmiş henüz 4 şirket var. Geleceğin yaygın kullanım birimlerinden olacağından emin olduğumuz bu değişim birimlerinin ise Gayrimenkul alanında kullanımının da yaygınlaşması kaçınılmaz olacaktır.

Dünya üzerinde birçok gayrimenkul alım satım işlemi Türkiye’de de olduğu gibi  bu teknoloji ile gerçekleştirilmeye başladı ve hızla yükselmekte. Satmak istediği mülkünü kripto para birimleri ile gerçekleştirmek isteyen mülk sahipleri için İsviçre merkezli bir web sitesi mevcut örneğin. “Bithome” sitesi üzerinden Bitcoin ile satışta olan mülkleri görüntüleyebilirsiniz. Eğer gayrimenkul yatırımınızı elinizde bulunan Bitcoin ile gerçekleştirmek istiyorsanız, sizi şöyle alalım >>>  https://bithome.ch/

Önerilen makaleler

Translate »
error
Takip edebilirsiniz...
Bizi izlemeye devam edin :)
Bizi izlemeye devam edin :)
Profesyonel ağımıza katılmaya ne dersiniz?