Dekorasyonda Aydınlatma, Işık Ve Renk

Günümüz şehir yaşantısının bir getirisi olan zamanın neredeyse tamamını kapalı alanda geçirme durumu insanın içindeki özgürlüğe, doğaya olan hasretini körüklüyor. Hemen kendimizi her bulduğumuz fırsatta denize, parka, yeşilliğe atasımız geliyor.

Bazen de evimizde, ofisimizde günün büyük bir kısmını geçirdiğimiz yerlerde doğada bulduğumuz ferahlığa, özgürlüğümüz hatırlattıran genişliğe, ihtiyacımız olan huzura yakın hissediyoruz.

Aslında özümüze olan hasretimizi gidermek, bir nebze de olsa dindirmek için vaktimizin çoğunu geçirdiğimiz bu mekanlarda küçük düzenlemeler yapabiliriz. Evimiz ya da ofisimiz metrekare olarak küçük geliyorsa neredeyse hepimizin bildiği yapacağı gibi duvar rengi seçiminde beyaz yada mümkün olduğunca açık renkler kullanırız. Hatta parlak, renkler kullanmamız mekanın içindeki doğal ışığı yansıtması sebebiyle içinde bulunulan mekanın daha geniş ve ferah algılanmasına katkı sağlayacaktır.

Bunun aksine, doğal ışığı absorbe etmesi için ise mümkün mertebe koyu renkler kullanmanız algılanan derinliği azaltacağından mekanı daha küçük olarak yorumlamamıza yol açacaktır.

Çok açık olmasın, çok da koyu olmasın diyorsanız mavinin ve yeşilin tonları duvarlarınıza yakışacaktır. Özellikle de mavinin rahatlatıcı etkisini sürekli hissetmek istiyorsanız tercih etmenizi tavsiye ederiz. Ve bu konuda destek almak isterseniz, bir Vekil Grup markası olan TETA‘nın sağlayacağı deneyimli ekiplerimizden destek alabilirsiniz.

Ortamın derinliğine ve genişliğine dair algıları manipüle edebileceğimiz bilindik yöntemlerden bahsettik, bir de hissedilen ısıya dair yapabileceklerimizden bahsedelim. Yine duvar renkleri ile oynayarak bunu gerçekleştirebilirsiniz. Özellikle kahvetarçın gibi tonlar ya da kızılsarı gibi renkler tercih edebilirsiniz. Tabi sadece renk değil kullanacağınız ışık da ortam ısısının algılanmasında etkili. Örneğin kullanacağınız aydınlatma rengi sarı ya da sarıya çalan bir renk olursa olduğundan daha sıcak algılanan bir ortama kavuşmuş olacaksınız. Tam tersi bir etki elde etmek istediğimizde ise beyaz ışık bize yardımcı olacaktır.

Tüm bunların yanında doğal ışığı yönlendirmek de istenen etkileri oluşturmakta faydalı. yazının tamamı boyunca değindiğimiz gibi temel olarak olduğundan büyük ya da olduğunda küçük algılanan mekanlara yoğunlaşmıştık. Burada da bu konuda örnek verecek olursak geniş algılamak için yansıtan yüzeyler kullanmak iyi gelecektir. Duvarlarda dekorasyon amaçlı ayna kullanmanın dışında kullanılan mobilyalardan, ünitelerden yansıtan yüzeylerden faydalanabilirsiniz. Tabi bununla birlikte tam tersi bir etkiye sahip olmak için ise mat tercih etmenizi tavsiye edebiliriz.

Önerilen makaleler

Translate »
error
Takip edebilirsiniz...
Bizi izlemeye devam edin :)
Bizi izlemeye devam edin :)
Profesyonel ağımıza katılmaya ne dersiniz?