6 Maddede Isı Tasarrufu Nasıl Sağlanır?

Sonbahardı, pastırma yazıydı derken kış geldi bile. Birden memleketin farklı kesimlerinde karşılaştığımız kar manzarası haberlerine hayranlıkla bakarken ay sonunda doğalgaz faturalarına da böyle bakacağımız şimdiden belli.

Türkiye’de genellikle Kasım – Şubat arası beş, altı aylık bir dönem için ev ısıtmak zor olabiliyor. Bu da elbette senenin yarısında evlerimizin ısı giderinin bir hayli artırıyor. Tabi bunu kısmen önlemek için izleyebileceğimiz yollar yok değil. Her ne kadar evimizi ısıtmak için bir takım bilip uyguladığımız ipuçları olsa da yaptıracağımız bazı bakım işlemleri ile ısı tasarrufumuzu kat kat artırabiliriz. Gelin bazı ipuçlarına ve yaptırabileceğimiz fark yaratacak işlemlere bir göz atalım.

Mantolama

Isı, yalıtım deyince öncelikle mantolama işlemi aklımıza gelir. Mantolama işlemi binaların dış yüzeyinin yalıtım malzemesi ile kaplanmasıdır. Bu sayede içerideki ısı dışarıdaki soğuk havadan etkilenmeyecektir.

İzolasyon

Sonrasında ise izolasyon işleminden söz etmemiz gerekir. İzolasyon dış etkenlere karşı binanın korunması ve ömrünün uzatılması için yapılan her işleme verilen addır. Ses ve ısı izolasyonunda ise en çok kullanılan yöntem taş ve cam yünüdür. Taş yünü kullanılarak yapılan izolasyon işlemi ile ısı tasarrufu yüksek oranda sağlanacaktır. 

PVC / Pimapen Bakımı

Bunların yanında kullanmakta olduğumuz PVC ler zamanla bakım gerektirebilir. Her ne kadar eski tip ahşap ya da alüminyum pencerelerde zaman içinde kenar kısımlarında çatlaklar belirgin bir şekilde oluşsa da PVC pencerelerde bu çatlakları fark etmek zordur. Bu açıklıkların ısı yalıtımı açısından sorun teşkil etmemesi için kış mevsiminden önce kapatılmaları gerekmektedir. Pencerelerin iç kısımlarındaki lastikler yazın sıcaktan esneyip zarar görebilirler, zamanla ömrünün dolduran bu lastikleri de kış gelmeden yenilemekte fayda var. 

Kapı Altlarına Dikkat

Pencerelerden sonra sıra kapılarda. Bir çoğumuz ay sonunda doğalgaz faturası soğuklarla birlikte arttıkça az kullandığımız odaları kapatıp yanan radyatör / petek sayısını azaltarak tasarruf etmeye çalışırız. Tabi bu işlemi yaparken önemli olan ve dikkat etmemiz gereken bir şey daha var; kapı altları… Kullanmadığımız bu odalardaki soğuk hava, evin ısısını artırmaya çalıştığımız diğer odalara doğru yayılarak elde etmek istediğimiz tasarruf miktarını düşürebilir. Bu sebeple yine bir çoğumuzun zaten uygulamakta olduğu kapı altına yapışkanlı bir şekilde yerleştirilen köpük katmanlar yardımımıza koşacaktır. 

Petek / Radyatör Temizliği

Sıra geldi peteklere. Kalorifere peteklerinin arka kısmına yani duvar ile aralarına konan ya da duvara yapıştırılan alüminyum tabakalarla radyatörlerden yayılan ısı doğrudan yansıtılarak odanın içine yönlendirilmiş olur. Bu işlem de kapı altı köpük tekniği gibi oldukça hissedilir fark yaratacak yöntemlerdendir. 

Verimi artırmak ve ısı seviyesini en yükseğe ulaştırmak için peteklerin içinin temiz ve içinde gezinen suyun saf olması gerekmektedir. Petek bakımı işlemi petek sayısına göre de değişmekle birlikte yaklaşık 2 ya da 3 saat gibi bir zaman içerisinde gerçekleştirilebilir. 

Kombi Bakımı

Petek bakımının ardında ise kombi bakımı geliyor. Kombi bakımı yılda bir kez yapılmazsa verimi düşer ve buna bağlı olarak doğalgaz tüketimi artar. Faturaya yansıyan bu miktar ise eminim hepimizi rahatsız eder. En kötü ihtimalle en az iki yılda bir kombi bakımı yaptırılmalıdır.

Uygulandığına hissedilir farklar oluşturacak bu bakım işlemlerine dair destek almak isterseniz TETA ekibimiz ile yardıma koşmaya hazırız. 

TELEFON: 0212 909 4886

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Translate »
error
Takip edebilirsiniz...
Bizi izlemeye devam edin :)
Bizi izlemeye devam edin :)
Profesyonel ağımıza katılmaya ne dersiniz?